Rewolucja w handlu energią
Polska Grupa Energetyczna niemal całą energię chce sprzedawać na giełdzie. Decyzja największej firmy w branży może diametralnie zmienić polski rynek. Przybliży też chwilę pełnego uwolnienia cen
Podjęliśmy decyzję, że od 2011 roku nasze elektrownie będą sprzedawać prawie 100 proc. wytwarzanej energii elektrycznej przez giełdę – ujawnia w rozmowie z ”Rz” Tomasz Zadroga, prezes Polskiej Grupy Energetycznej. Na platformy obrotu nie trafi tylko energia pochodząca z elektrociepłowni i źródeł odnawialnych.
Decyzja zarządu PGE to duże zaskoczenie. Obecnie większość handlu między elektrowniami a sprzedawcami energii odbywa się poprzez umowy dwustronne. Ze względu na to, że na poziomie hurtowym handlują między sobą wytwórcy i firmy handlowe z tej samej grupy, szczegóły kontraktów między nimi nie są znane.
Jeżeli deklaracja zarządu PGE się spełni, będzie to oznaczało znaczące zmiany dla energetyki oraz jej klientów. – Polski rynek w końcu dostanie to, czego mu od dawna brakuje, czyli większą płynność i obiektywną wycenę produktu, jaką jest energia elektryczna – komentuje Marek Woszczyk, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki. Nie chce odpowiedzieć na pytanie, czy zapowiadane przez PGE kroki skłonią Urząd do uwolnienia cen dla klientów indywidualnych. – Na pewno jednak przybliżają nas do takiej decyzji – mówi Woszczyk....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta