Szef ma wiele możliwości, aby przypomnieć podwładnym o ich obowiązkach
Jeśli pracownik regularnie spóźnia się do pracy albo nie wykonuje poleceń służbowych, pracodawca może sięgnąć do środków dyscyplinujących i wymierzyć mu karę porządkową
Ważne jest to, że pracodawca może użyć tylko środków wskazanych w kodeksie pracy.
Pracownik naraża się na odpowiedzialność porządkową, jeśli narusza spoczywające na nim obowiązki w zakresie organizacji i porządku pracy, przepisów BHP oraz przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzenia przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Kodeks pracy ustala katalog kar oraz tryb ich stosowania.
Jest w czym wybierać
Kodeks pracy przewiduje w art. 108 § 1 i 2 k.p. możliwość wymierzenia przez pracodawcę upomnienia, nagany oraz kary pieniężnej. Zastosowanie innej sankcji jest bezskuteczne i stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Zgodnie z art. 281 pkt 4 k.p. zagrożone grzywną od 1 tys. do 30 tys. zł.
Przesłanką zastosowania kar porządkowych jest wina w naruszeniu obowiązku pracowniczego i nieważne jest, czy to naruszenie wyrządziło pracodawcy jakąkolwiek szkodę.
Karą porządkową pracownik może być ukarany wielokrotnie, z tym że nie można go za to samo naruszenie porządku dyscypliny pracy ukarać kilkakrotnie, jak też zastosować kilku sankcji. W kodeksie nie ma podstaw do kumulatywnego stosowania kar porządkowych – za jedno naruszenie można wymierzyć jedną karę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta