Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miasto dzwoni nad szmernym potokiem

29 lipca 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Grzegorz Łyś
Nagrobek Juliusza Słowackiego w krzemienieckim kościele parafialnym
źródło: Archiwum „Mówią wieki”
Nagrobek Juliusza Słowackiego w krzemienieckim kościele parafialnym

Turystyka sentymentalna

Fundatorom pomnika Juliusza Słowackiego w krzemienieckim kościele św. Stanisława udało się uprzedzić carskiego premiera Stołypina. Zanim wszedł w życie jego ukaz zabraniający stawiania bez urzędowego zezwolenia pomników w świątyniach, odlano w Paryżu posąg wieszcza projektu Wacława Szymanowskiego, przewieziono go w częściach przez rosyjską granicę i bez wiedzy władz wbudowano w 1910 r. w tylną ścianę lewej nawy kościoła. To właśnie dzięki Słowackiemu, jak twierdzi się w Krzemieńcu, świątyni nawet w najcięższych czasach stalinowskich nigdy nie zamknięto – władzom sowieckim zdołano wmówić, że mają do czynienia z wielkim poetą rewolucyjnym.

Nie miał takiego szczęścia dawny kościół jezuitów pw. św. św. Ignacego Loyoli i Stanisława Kostki zbudowany w 1720 – 1740 r. według projektu znanego architekta jezuickiego Pawła Giżyckiego. W najpiękniejszej zabytkowej budowli miasta – ze wspaniałą późnobarokową wypukłą fasadą zwieńczoną szczytem o falującej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8686

Spis treści
Zamów abonament