Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chorego łatwiej zwolnić, gdy ma krótki staż

29 lipca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Renata Majewska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Pracownik w trakcie niedyspozycji zdrowotnej z dłuższym okresem zatrudnienia w danej firmie ma etat zagwarantowany przez przynajmniej pół roku

Firmy wciąż mają problemy z rozstawaniem się z chorymi podwładnymi, a spory na tym tle wciąż trafiają na wokandy sądów. Zgłosił się do nas czytelnik z pytaniem, co ma zrobić w sytuacji, gdy po dwóch miesiącach od podpisania angażu pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na cztery miesiące.

Zatrudniony twierdzi, że jest chroniony przed zwolnieniem z pracy bez wypowiedzenia bez jego winy. I dodaje, że gdyby stracił etat, pójdzie do sądu.

Pracownik nie ma jednak racji, a czytelnik może go zwolnić na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. a kodeksu pracy. Przepis ten pozwala wręczyć zatrudnionemu krócej niż sześć miesięcy oświadczenie o rozwiązaniu z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu choroby. Zacznijmy jednak od początku.

Chroniona posada

Z osobą zatrudnioną w danej firmie co najmniej sześć miesięcy nie możemy zakończyć współpracy bez wypowiedzenia lub za wypowiedzeniem, dopóki pobiera z tego tytułu wynagrodzenie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8686

Spis treści
Zamów abonament