Leasingobiorcy wygrywają w sądach spory z fiskusem
Opłata wstępna to pośredni koszt działalności i można ją rozliczyć w momencie poniesienia. Nie trzeba jej dzielić na części i odliczać przez cały okres trwania umowy
Tak wynika z orzecznictwa sądowego.
Spójrzmy na sprawę rozpatrywaną przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 29 czerwca 2010 r. (I SA/Op 110/10). Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego na koparko-ładowarkę. Otrzymała fakturę na pierwszą ratę. Jej zapłacenie warunkuje rozpoczęcie leasingu. Spółka złożyła wniosek o interpretację, w którym zapytała, czy pierwszą ratę można zaliczyć jednorazowo do kosztów podatkowych, mimo że pozostałe są od niej niższe.
Jej zdaniem jest to możliwe. Argumentowała, że przepisy podatkowe nie regulują wysokości i współzależności poszczególnych rat. Pierwsza z nich nie jest wynagrodzeniem za świadczenie usługi przez cały okres umowy, lecz kosztem samoistnym, związanym z wydaniem przedmiotu leasingu.
Nie jest powiązana z późniejszymi etapami usługi, o czym świadczy to, że nie jest zwracana w razie rozwiązania umowy. Dlatego zdaniem spółki pierwsza rata powinna być uwzględniona w rachunku podatkowym w miesiącu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta