Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co to znaczy, że księgi rachunkowe muszą być prowadzone po polsku

29 lipca 2010 | Dobra firma | Hanna Kozłowska

Polskie firmy mogą zlecać prowadzenie swoich ksiąg rachunkowych za granicą. Ustawa o rachunkowości wymaga jednak, by księgi te były prowadzone w języku polskim. Jakie mogą być odstępstwa od tej reguły?

Odpowiedź na to pytanie daje stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości (KSR) w sprawie niektórych zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych (uchwała z 13 kwietnia 2010 r. nr 5/10).

Dopuszczalne uproszczenia

Zgodnie z art. 9 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej. KSR zauważył jednak, że księgami rachunkowymi – w myśl ustawy – są zbiory danych zawarte w systemie komputerowym (domyślnie systemie finansowo-księgowym, FK), a nie samo oprogramowanie. Słusznie zatem stwierdził, że jednostka nie ma obowiązku posiadania całego oprogramowania w języku polskim.

Takie stanowisko nadal może budzić pewne wątpliwości w praktyce. Czy to oznacza, że posiadanie oprogramowania wyłącznie w języku obcym może zostać uznane za nieprawidłowe w świetle prawa bilansowego?

Ponadto w stanowisku KSR przeczytać można, że wymóg stosowania języka polskiego przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych (stanowiących de facto zbiory danych) przy użyciu komputera obejmuje wyłącznie dane zawarte w systemie FK, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8686

Spis treści
Zamów abonament