Macierewicz, polityk na wskroś XIX-wieczny
Nominacją dla Macierewicza Kaczyński wrócił do świata, w którym dobrze się czuje. To świat twardych idei, twardych ludzi, twardych postaw – mówi konsultant polityczny Marcelemu Sommerowi
Rz: Antoni Macierewicz, odkąd stanął na czele zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem, codziennie pojawia się w mediach. Kim dla ludzi jest Antoni Macierewicz?
Eryk Mistewicz: W ciągu ostatnich 30 lat postać Antoniego Macierewicza zdiabolizowano, ale i on sam przystał na taki wizerunek – nie zrobił nic, aby dotrzeć do niezorientowanych, wzbudzić ich sympatię, przekonać do swej wizji świata czy wizji Polski. Dla części środowisk stanowił doskonały symbol trudnej do ucywilizowania, integrystycznej prawicy. Przecież w latach 90. to właśnie Macierewicz rysowany był dla opinii publicznej ostrą kreską jako polityk, którego radykalizm stoi na przeszkodzie jakiemukolwiek porozumieniu rozbitej prawicy. Stał się wręcz symbolem politycznego awanturnictwa. I Macierewicz nie zrobił nic, aby ten obraz zmienić, jakby takie właśnie postrzeganie jego osoby nie stanowiło dla niego problemu.
Dlaczego polityk o takim wizerunku jest więc przez PiS...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta