Gdy szkodzisz umyślnie, możesz mieć kłopoty
Za niewykonanie lub nieprawidłowe wywiązanie się z obowiązków pracownik może ponieść odpowiedzialność
Za szkody wyrządzone pracodawcy odpowiada podwładny. Pytanie: jak? Kwestie te reguluje kodeks pracy. Zgodnie z jego art. 114 pracownik, który nie wykona albo nienależycie wykona obowiązki pracownicze i przez to ze swej winy wyrządzi pracodawcy szkodę, ponosi za to odpowiedzialność materialną.
Taka odpowiedzialność pracownicza ma umożliwić szefowi uzyskanie od podwładnego odszkodowania wówczas, gdy w sposób zawiniony naraził go na szkodę. To odpowiedzialność powszechna, zatem dotycząca wszystkich pracowników.
Na tym jednak nie koniec. Kodeks pracy w art. 124 – art. 127 przewiduje bowiem jeszcze drugi rodzaj odpowiedzialności, która powstaje wówczas, gdy pracownikowi w ramach dodatkowej umowy powierzono mienie pracodawcy do wyliczenia się lub zwrotu.
Jeśli chodzi o odpowiedzialność powszechną, to jej przesłankami są: naruszenie obowiązków pracowniczych (bezprawność), wina pracownika, wyrządzenie szkody pracodawcy i związek przyczynowy między zawinionym naruszeniem obowiązków pracowniczych a szkodą.
Naruszenie obowiązków…
Z samego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta