Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jegrzy elitarni

29 lipca 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Michał Mackiewicz
1. W Rosji jegrzy pozostali przy zwykłych karabinach gładkolufowych – tzw. jegierskich, które wyróżniało staranniejsze wykonanie, mniejszy ciężar i długość.
autor zdjęcia: Marek Szyszko
źródło: Rzeczpospolita
1. W Rosji jegrzy pozostali przy zwykłych karabinach gładkolufowych – tzw. jegierskich, które wyróżniało staranniejsze wykonanie, mniejszy ciężar i długość.

Arsenał z tamtych stron

Chyba najbardziej utrwaloną w polskiej świadomości rosyjską formacją wojskową z czasów zaborów i powstań narodowych są, poza kozakami, jegrzy. Unieśmiertelnił ich Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”: „Jegrów więcej przybywa, mieszają się, tłuką, Szlachta w zgiełku nie może ciąć krzyżową sztuką, Jegry nie mogą strzelać, już walczą wręcz, z bliska, Już stal, ząb za ząb o stal porwawszy się, pryska…”. I Wincenty Pol w „Pieśni Janusza”: „Matuszewicz wpadł na czele, Pięćset jegrów zbladło. Wpadł, dowódcę pod koń ściele, Pięćset jegrów padło (…)”. Jegrzy uchodzili za oddziały wyborowe, elitarne. Początki jegrów w wojsku rosyjskim sięgają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8686

Spis treści
Zamów abonament