Czas błogich złudzeń
Początek panowania Aleksandra I zdawał się zapowiadać Rosji wielkie zmiany. Obejmując w 1801 roku tron po ojcu – na którego zabójstwo zresztą przyzwolił – młody car otaczał się równie młodymi przyjaciółmi, oświeconymi entuzjastami liberalnego porządku świata.
To z nimi roztrząsał reformę państwa w Tajnym Komitecie, w którym obok Pawła Stroganowa, Wiktora Koczubeja i Nikołaja Nowosilcowa zasiadał książę Adam Jerzy Czartoryski. Był to najlepszy okres kariery popieranego przez cara, a zakochanego w carowej młodego Polaka, który w latach 1804 – 1806 będzie rosyjskim ministrem spraw zagranicznych.
W roku 1803 „nieforemny gmach” (jak nazywał Imperium Rosyjskie komitet) zdawał się nabierać kształtów. Kolegia przemieniono już w ministerstwa, a uchwały Komitetu Ministrów zatwierdzał car. Nad praworządnością aktów ministerialnych, a także carskich ukazów czuwać miał Senat. Od dwóch lat wolni chłopi i mieszczanie mogli nabywać niezagospodarowane szlacheckie grunty, a właśnie w 1803 roku pozwolono uwalniać chłopów wraz z ziemią w zamian za wykup (co prawda, z prawa tego skorzysta ledwie pół procenta ludzi poddanych). Klęski poniesione w wojnach z Napoleonem wyznaczą jednak koniec „liberalnego złudzenia” Aleksandra. Od 1803 roku zamiera Tajny Komitet, a od 1805 roku – reformy.
Początek wieku to także czas błogich złudzeń polskiej kresowej szlachty. Zachowała ona majątki, poddanych i przywileje, choć utraciła siłę polityczną. Katarzyna II cofnęła uchwały czasu Sejmu Wielkiego korzystne dla chłopów i mieszczan, w pozostawionych szlachcie sądach zachowano język polski i „Statut litewski”. Utrzymano też dotychczasowy system...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta