Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po utracie bądź rezygnacji ze zwolnienia możesz odzyskać VAT od zakupów

29 lipca 2010 | Dobra firma | Beata Sadowska

Przedsiębiorca, który traci prawo do zwolnienia od VAT, z którego korzystał dotąd ze względu na niewielkie obroty, lub rezygnuje z niego, może odzyskać część lub nawet całość podatku naliczonego zapłaconego przy zakupie środków trwałych i wyposażenia, w zależności od rodzaju dobra i okresu jego użytkowania. A to dzięki korekcie odliczenia. Jej reguły są jednak dość skomplikowane

Podstawą do takiej korekty jest art. 91 ustawy o VAT. Jego ust. 7 wprowadza możliwość korekty kwoty podatku naliczonego także w przypadku, gdy „podatnik nie miał prawa do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi”.

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach potwierdzają, że wykorzystywanie przez przedsiębiorcę nabytych wcześniej dóbr do czynności zwolnionych od VAT, a następnie, po utracie/rezygnacji ze zwolnienia, do czynności opodatkowanych powoduje, że następuje zmiana prawa do obniżenia kwoty podatku należnego i podatnik nabywa prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie tych dóbr poprzez korektę na podstawie art. 91 (pisaliśmy o tym w DF z 8 lipca 2010 r.).

Reguły korekty i kiedy należy ją sporządzić ustawodawca uszczegółowił – w zależności od rodzaju dóbr – w art. 91 ust. 7a – 7d i 8. Odpowiednio stosuje się tu zasady określone w art. 91 ust. 1 – 6 (co wynika z ust. 7).

Dodajmy, że ust. 7a – 7d obowiązują dopiero od 1 grudnia 2008 r. Wcześniej korekta też była możliwa, na podstawie ust. 7, ale jako że przepisy nie precyzowały dostatecznie jasno jej reguł (ust. 7 odsyłał do odpowiedniego stosowania art. 91 ust. 1 – 5), zostały znowelizowane. Według zamierzeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8686

Spis treści
Zamów abonament