Lepiej się starać o zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii
Prawie 500 zł więcej otrzyma Polak wracający po kilkuletnim zatrudnieniu w Anglii, jeśli tam dostanie świadczenie dla osób niemających zajęcia. Ma siedem dni na zgłoszenie się do naszego urzędu pracy, jeśli nie chce tego stracić
– Skończyłem pracę w lipcu 2010 r. w Anglii, wypowiadając umowę. Pracowałem dla jednej firmy bez przerwy od połowy lipca 2008 r. Jaki dokument dotyczący stażu pracy powinienem otrzymać od mojego pracodawcy? Co mam zrobić, aby zarejestrować się w urzędzie pracy i otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych? – pyta czytelnik.
Brytyjski pracodawca powinien potwierdzić m.in. okres pracy i wymiar etatu Polaka w Anglii. Oczywiście dokument ten niekoniecznie musi odpowiadać polskiemu świadectwu pracy.
Jakie dokumenty
Najczęściej brytyjskie firmy wykazują okres zatrudnienia na druku P45 (Details of employee leaving work). Ale może to być zwykłe zaświadczenie czy oświadczenie zawierające odpowiednie informacje z pieczątką i podpisem pracodawcy. Dopuszczalne są także inne informacje potwierdzające pracę, np. ta o płaceniu podatku, a nawet e-maile wymieniane między pracownikiem a brytyjskim szefem o tym, kiedy ma stawić się do pracy.
Zapewne taki dokument wystarczy polskiej firmie, jeśli powracający zdecyduje się na karierę zawodową w kraju. Ale to pracodawca ustala ewentualne prawo do zakładowych świadczeń pracowniczych, np. do nagrody jubileuszowej, i ocenia przedstawione dowody.
Dzięki dostarczonym dokumentom lub zaświadczeniom czytelnikowi zaliczy się zagraniczny staż do polskiego okresu zatrudnienia, i to bez względu na to, kiedy, w jakim kraju i jak długo trwał. Ale jest jeden warunek: musi to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta