Jeśli przegrałeś z fiskusem, możesz pójść do sądu
Od decyzji urzędników wolno ci napisać skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a gdy ten nie przychyli się do twoich twierdzeń, zaangażować profesjonalnego pełnomocnika, który w twoim imieniu przygotuje skargę do NSA
Sposób, w jaki podatnik powinien postępować, określają przepisy prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zgodnie z nimi do wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego jest uprawniony każdy, kto ma w tym interes prawny.
Najpierw odwołanie
Skargę można wnieść dopiero po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie. Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie.
PrzykładJeśli urząd skarbowy wydał niekorzystną dla nas decyzję, to najpierw musimy odwołać się do izby skarbowej. Gdy i ta będzie uważała inaczej, możemy pisać skargę. Wyczerpaliśmy bowiem przysługujące nam środki zaskarżenia.
Jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi, skargę można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie właściwego organu – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności – do usunięcia naruszenia prawa.
W określonym terminie...
Pamiętajmy też, że w przypadku skargi – podobnie jak przy innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta