Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Interes banku, interes Polski

30 lipca 2010 | Eko+ | Artur K. Kluczny
autor zdjęcia: Andrzej Cynka
źródło: PARKIET

Niesłuszna jest opinia, że przejęcie Banku Zachodniego WBK przez PKO Bank Polski miałoby być niebezpieczne dla polskiej gospodarki

Leszek Balcerowicz, autor reform u początku transformacji polskiej gospodarki, zwrócił się przeciwko – jak to dramatycznie ujął – groźnemu dla kraju pomysłowi zakupu BZ WBK przez PKO BP. Podważając wszelki sens tej transakcji i ryzykując przez to roztrwonienie swego autorytetu, prof. Balcerowicz nadał sprawie wymiar polityczny.

Tymczasem, jeśli spojrzymy na nią z dystansu, i ton krytyki, i racje w niej podniesione wydają się chybione. Niby dlaczego bowiem przejęcie banku przez bank – jakich było już parę na naszym rynku – miałoby być niebezpieczne dla polskiej gospodarki?

Znakomita okazja

W normalnej sytuacji rynkowej sposobność przejęcia banku zdarza się rzadko. Nadzwyczajność naszej sytuacji bierze się skądinąd. Jest szansa na odkupienie dużego banku z rąk zagranicy. Irlandzki właściciel sprzedaje BZ WBK z nakazu regulatora i wskutek strat na swoim podwórku. PKO BP ma dla odmiany poparcie regulatora, mocny bilans i wystarczające zyski, by poważnie o takim zakupie myśleć.

Pojawia się niepowtarzalna chwila, by wykorzystać słabość zagranicznego konkurenta i wzmocnić pozycję. Z biznesowego punktu widzenia, a takim kierować się musi bank notowany na giełdzie, transakcja narzuca się w sposób niemal bezdyskusyjny. Nie widać tu bezpośrednich zagrożeń ani dla banku, ani dla jego gospodarczego otoczenia.

Te przesłanki stanowią o ekonomicznej racjonalności oferty kupna,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8687

Spis treści
Zamów abonament