Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Buntownik z Pańskiej

30 lipca 2010 | Życie Warszawy | Dominika Węcławek
Robert Brylewski przy muralu grupy Twożywo na Żelaznej. Muzyk ukochał wolskie uliczki
autor zdjęcia: Danuta Matloch
źródło: Fotorzepa
Robert Brylewski przy muralu grupy Twożywo na Żelaznej. Muzyk ukochał wolskie uliczki

Urodziłem się na Mokotowie, ale niemal całe życie mieszkam na Woli – mówi muzyk Robert Brylewski, zachwalając tę dzielnicę. Opowiada nam także, dlaczego zaczął grać na gitarze, jak poznawał stolicę i w jaki sposób dostawał się na koncerty w Sali Kongresowej.

Przyszedłem na świat w szpitalu przy ul. Madalińskiego, podobnie jak wielu moich kolegów, np. Tomek Lipiński – mówi artysta. Znany z nieśmiertelnych Brygady Kryzys i Izraela Robert Brylewski najlepiej jednak czuje się na Woli. Tu spędził większość życia.

Jeśli nie drzwiami, to...

– Najpierw, gdy wróciliśmy do Warszawy około roku 1967, wprowadziliśmy się do nowych bloków przy ul. Pańskiej – wspomina.

Nieprzypadkowo mówi o powrocie. Pierwsze lata życia spędził z rodzicami w artystycznej kolonii w Koszęcinie. Tam Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, do którego należeli matka i ojciec Roberta, przygotowywał się do kolejnych tras. Po kilku latach życia w muzycznej komunie przyszedł czas na stabilizację. Brylewscy osiedli w jednym z nowo wybudowanych domów w centrum stolicy.

– Na Pańskiej przeżyłem trzy dekady – mówi.

Mieszkanie było tak zlokalizowane, że wszędzie miał blisko, a jednak interesowało go nie tylko to, co za rogiem. – Kiedy miałem osiem lat, najbardziej niepokoiło mnie to, że mogę nie znać swojego miasta. Wsiadałem więc w tramwaj przy obecnym rondzie ONZ i jechałem najpierw na jeden koniec trasy, potem na drugi, i z powrotem – dodaje.

Tak odkrywał przedmieścia, obserwował rozwój nowych dzielnic, ale i poznawał miejsca starsze takie jak Bielany czy Wilanów. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8687

Spis treści
Zamów abonament