Niekiedy trzeba poprawić dokumenty dotyczące przebiegu kariery
Jeśli w świadectwie pracy podane są nieprawdziwe informacje, pracownik może żądać od szefa ich sprostowania
Świadectwo pracy to ważny dokument potwierdzający najistotniejsze fakty o zakończonym zatrudnieniu. Jego treść ma kluczowe znaczenie dla przyszłych pracodawców. Zawiera informacje o zajmowanych stanowiskach i okresie pracy.
Na ocenę potencjalnego pracownika wpływa również tryb, w jakim doszło do rozwiązania stosunku pracy. Niewielu pracodawców zdecyduje się bowiem zatrudnić osobę, która w sposób rażący naruszyła dyscyplinę w poprzednim zakładzie.
Szczególne zasady
Znaczenie tego dokumentu najlepiej obrazuje art. 97 § 21 k.p. przewidujący szczególny tryb prostowania treści świadectwa pracy. Ponieważ jest to dokument, który zawiera jedynie opis zdarzeń i czynności faktycznych z czasu zatrudnienia, tryb jego prostowania nie może służyć weryfikacji zgodności z prawem ujętych w nim faktów.
Tym samym sprostowanie świadectwa nie może zastąpić wystąpienia o ustalenie istnienia stosunku pracy czy odwołania od rozwiązania przez szefa umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Zgodnie z orzecznictwem świadectwo należy traktować jako oświadczenie wiedzy, które jest pochodną oświadczeń woli wpływających na stosunek pracy. Jako skutek oświadczeń woli stron, kształtujących stosunek pracy, świadectwo nie może być podstawą ich weryfikacji.
Przepisy wymagają bowiem w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta