Wykrzywiony obraz rosyjskiej transformacji
Opowieść o kapitalizmie oligarchicznym w Rosji spisaną przez Paula Klebnikowa trzeba czytać ze sceptycyzmem, choć autor zebrał niepodważalne fakty. Pośrednim dowodem jest jego śmierć: zginął zastrzelony po opublikowaniu listy 100 najbogatszych Rosjan
To książka przede wszystkim o Borysie Bieriezowskim, jednym z największych rosyjskich oligarchów pierwszej dekady rosyjskiej pierestrojki, „ojcu chrzestnym Kremla”, autorze zwycięskich kampanii prezydenckich: Borysa Jelcyna w 1996 roku i Władimira Putina w 2000 roku. Pokazuje zarazem ukryte mechanizmy powstawania w Rosji kapitalizmu oligarchicznego, u którego podstaw leży symbioza wielkiego biznesu i zorganizowanej przestępczości ze skorumpowanymi i nieefektywnymi strukturami władzy państwowej. Przedstawia też historię powstawania niewyobrażalnych fortun, budowanych na przestępczych powiązaniach, politycznych i mafijnych przejęciach majątku, działaniach kryminalnych i na szkodę państwa; wyjawia ten szczególny rodowód potentatów rosyjskiego biznesu i klasy politycznej.
Jednak Paul Klebnikow przedstawia zarazem szczególny obraz rosyjskiej transformacji, w której zorganizowana przestępczość – jak pisze – „stanowiła jądro reżimu jelcynowskiego”. Czy ten obraz jest prawdziwy?
Nieczysta gra KGB
Prawdą jest, że próby przeniesienia na grunt Rosji zachodniego modelu gospodarki rynkowej i politycznej demokracji, struktur i mechanizmów funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego, systemu wartości i praw, z europocentrycznej perspektywy nie przyniosły zadowalających rezultatów. Ale wiemy, że gospodarka rynkowa wymaga etosu pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta