Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

AK poza czarną i białą legendą

31 lipca 2010 | Plus Minus | Timothy Snyder
autor zdjęcia: Janusz Kapusta
źródło: Rzeczpospolita
autor zdjęcia: Danuta Matloch
źródło: Fotorzepa

Armia Krajowa była najważniejszym niekomunistycznym ruchem oporu w okupowanej przez nazistów Europie. Ci, którzy uznają walkę z Hitlerem za miarę moralności, muszą poważnie potraktować jej historię

Egzekucja miała miejsce ostatniego dnia sierpnia 1941 r. na rynku w Wierzbniku w środkowej Polsce. Minęły dwa lata od wspólnej niemiecko-sowieckiej inwazji, która unicestwiła państwo polskie. Dziesięć tygodni wcześniej Niemcy zdradziły sojusznika i najechały na ZSRR.

Wierzbnik zamieszkany przez Polaków i Żydów leżał w obrębie Generalnego Gubernatorstwa. Tej niedzieli, kiedy Polacy wychodzili z kościoła, zobaczyli szubienicę. Niemieccy policjanci wybrali 16 lub 17 Polaków – w tym co najmniej jedno dziecko – i polecili grupie Żydów ściągniętych tego ranka z getta przeprowadzić egzekucję.

Pokazowe zabijanie cywilów było jedną z wielu niemieckich metod łamania polskiego oporu. Pod koniec 1939 r. i na początku 1940 r. Niemcy wymordowali kilkadziesiąt tysięcy wykształconych Polaków. Od czerwca podejrzani Polacy byli zsyłani do Auschwitz i innych obozów. Polskie społeczeństwo miało być zredukowane do roli niezróżnicowanej masy biernych robotników.

Polityka Niemców w stosunku do Żydów była inna, chociaż istota tej różnicy nie od razu była jasna. Żydowskie elity zostały oszczędzone, część z nich weszła w skład Judenratów i sił policyjnych zajmujących się lokalnymi sprawami żydowskimi na zlecenie Niemców.

Chociaż śmiertelność w niektórych gettach była wysoka, latem 1941 r. Żydzi nie mieli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8688

Spis treści
Zamów abonament