Sierpniowy strajk zaczął się na balandze
Miejsce akcji:
Gdańsk-Wrzeszcz, Sienkiewicza 10. 140-metrowe mieszkanie w kamienicy pobudowanej w 1910 roku.
Dekoracje:
Meblościanka z NRD, radziecki kolorowy telewizor Rubin, zestaw wypoczynkowy Kontiki, czyli absolutny hit epoki późnego Gierka.
W rolach głównych:
Piotr Dyk – lekarz, Tadeusz Szczudłowski – marynarz, Arkadiusz Rybicki – historyk, Ludwik Prądzyński – robotnik w stoczni.
W tej historii ważne role grają także inne postaci, jak późniejszy prezydent, żona (innego prezydenta), sekretarka (jeszcze innego) prezydenta oraz marszałek Senatu, który kiedyś był poszukiwany przez organa ścigania czy wybitny lekarz, o którym znajomi mówią, że „pędzi po Nobla”.
Akt pierwszy: Czy w bufecie są kanapki?
Trzy główne pokoje w mieszkaniu ułożone są w amfiladzie. Po otwarciu drzwi powstaje wielka przestrzeń, na której mogą pomieścić się dziesiątki ludzi. Sam tylko salon ma 60 metrów kwadratowych. Taki lokal młode małżeństwo – Ewa i Piotr Dykowie – dostają od rodziców. Należało do ojca Piotra, znanego w mieście lekarza, który mieszkał przy Sienkiewicza i tu przyjmował pacjentów. Młodzi Dykowie konspirują, są działaczami Ruchu Młodej Polski. Wśród wszystkich opozycjonistów mają największe mieszkanie. Tak więc spotkania, odczyty, wykłady i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta