Odczuwamy niesmak po kolonializmie
CSW otworzyło wystawę „Tropical Gothic”. Rozmawiamy z autorami psychodelicznych plakatów i kolaży – Brytyjczykiem Adamem Lathamem i Alberto Tavaresem z Wysp Zielonego Przylądka.
Dlaczego zdecydowali się panowie na własne, twórcze odczytanie ery kolonialnej? Czy ta kwestia interesuje współczesnych Brytyjczyków, czy też woleliby o niej zapomnieć?
Adam Latham: Użyłem tego tematu jako osobistej refleksji badawczej nad nastawieniem moich rodaków do kwestii kolonialnej. Ostatnio w Wielkiej Brytanii pojawiło się wielu artystów podejmujących tę tematykę. Myślę, że inspiracją stała się wojna trwająca na Bliskim Wschodzie. Dostrzegam różnicę między stosunkiem do kolonializmu teraz i przed jej wybuchem. Stąd wzięło się moje zainteresowanie tą sprawą – z dostrzeżenia, jak Wielka Brytania stała się stroną w konflikcie rozgrywającym się na Bliskim Wschodzie, podobnie jak kiedyś zaangażowaliśmy się w kolonializm.
A jakie jest podejście człowieka mieszkającego w kraju postkolonialnym?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta