Nie każdy alkohol podlega akcyzie
Działalność gospodarcza polegająca na produkcji lub sprowadzaniu wyrobów zawierających w swym składzie alkohol o mocy powyżej 1,2 proc. objętości nie zawsze musi wiązać się z powstaniem obowiązku rozliczenia akcyzy
Skutek taki zaistnieje, wyłącznie w sytuacji gdy przedmiotem działalności przedsiębiorcy będą wyroby akcyzowe zdefiniowane w ustawie z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.
Ustawowa definicja
Przez wyroby akcyzowe rozumie się w szczególności napoje alkoholowe, wśród których ustawa wymienia m.in. alkohol etylowy (zob. art. 2 ust. 1 pkt 1 i art. 92).
Definicja alkoholu etylowego została zawarta w art. 93 ust. 1 pkt 1. Do alkoholu etylowego zalicza się wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2 proc. objętości, objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej (CN).
Dwa warunki
Ustawowa definicja alkoholu etylowego, niezależnie od tego czy jest on samodzielnym przedmiotem obrotu czy wyrobem (produktem) zawartym w innym wyrobie (produkcie), uzależnia jego opodatkowanie akcyzą od zaistnienia dwóch przesłanek.
Przede wszystkim rzeczywista objętościowa moc alkoholu musi przekroczyć poziom 1,2 proc. objętości, a ponadto alkohol musi zostać sklasyfikowany do kodu CN 2207 lub 2208.
Brak spełnienia któregokolwiek z tych warunków oznaczać będzie, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta