Jawność ksiąg wieczystych tak, ale...
Ograniczaniu anonimowości podczas przeglądania ksiąg wieczystych w sieci mógłby posłużyć wymóg zalogowania się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości – pisze sędzia Sądu Rejonowego, przewodniczący VI Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Opolu
Ministerstwo Sprawiedliwości, w pełni realizując zasadę jawności ksiąg wieczystych, od czerwca bieżącego roku wprowadziło możliwość zapoznawania się z ich treścią za pośrednictwem Internetu.
Zwolennicy podkreślają konieczność korzystania z rozwiązań, jakie daje Internet, i przez to upraszczania procedury zapoznawania się z treścią księgi. Przeciwnicy dopatrują się naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych oraz naruszenia prywatności, skoro możliwe jest zapoznawanie się bez żadnych ograniczeń z informacjami zawartymi w księgach, które bardzo często należą do sfery prywatności właściciela nieruchomości.
Co wynika z ustawy
Regulacja dotycząca zasięgania informacji o aktualnym stanie prawnym oraz stanie faktycznym (np. opis nieruchomości lokalowej w dziale I księgi) ujawnionych w księgach wieczystych jest praktyczną realizacją jednej z podstawowych zasad tego systemu: formalnej jawności ksiąg wieczystych.
Zgodnie z art. 2 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (DzU z 2001 r. nr 124, poz. 1361 ze zm.) księgi są jawne i nie można się zasłaniać nieznajomością wpisów w księdze ani wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę. Wyrażona w tym przepisie zasada stanowi wprawdzie o powszechności i dostępności do ujawnionego w księgach stanu prawnego, nie oznacza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta