Jak korygujemy wydatki
Uwzględniając faktury korygujące koszty, powinniśmy ustalić, czy dotyczą one wydatków bezpośrednio, czy też pośrednio związanych z przychodami
Ponieważ ustawy o CIT i o PIT nie mówią nic o rozliczaniu faktur korygujących dotyczących kosztów podatkowych, podpowiedzi należy szukać w przepisach dotyczących potrącalności kosztów w czasie.
Aby zatem ustalić moment, w którym uwzględniamy w kosztach podatkowych otrzymane faktury korygujące, powinniśmy określić charakter takich kosztów.
W wypadku kosztów bezpośrednich, jeśli faktura korygująca została wystawiona po to, aby naprawić błąd w fakturze pierwotnej, należałoby skorygować koszty uzyskania przychodów okresu, w którym została rozliczona faktura pierwotna.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 11 sierpnia 2009 r. (IPPB5/423-356/09-4/AM).
Pozostałe korekty (np. na skutek późniejszego udzielenia rabatu czy podwyższenia ceny) wobec braku odmiennych regulacji trzeba rozliczyć, kierując się treścią art. 15 ust. 4, 4b oraz 4c ustawy o CIT lub art. 22 ust. 5, 5a oraz 5b ustawy o PIT.a.
Jeśli więc rabat wynikający z wystawionej przez dostawcę towarów faktury korygującej dotyczącej konkretnej dostawy towaru udzielony zostanie w roku podatkowym, w którym nabywca towaru uzyska przychód z jego sprzedaży lub w latach podatkowych poprzedzających rok tej sprzedaży, wartość tego rabatu obniżać będzie koszty uzyskania przychodów roku podatkowego, w którym uzyskano ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta