Były wspólnik zapłaci ryczałt
Odchodząc ze spółki jawnej, trzeba przelać na konto urzędu skarbowego podatek likwidacyjny. Obowiązek ten nie ciąży na osobach, które w niej pozostają
Podatkowe skutki przekształceń w spółkach osobowych wciąż budzą wątpliwości. Świadczy o tym pytanie jednego z czytelników.
- W dwuosobowej spółce jawnej, która rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, planowana jest zmiana wspólników. W pierwszym etapie zostaną do niej przyjęte dwie nowe osoby. Następnie dotychczasowi wspólnicy opuszczą spółkę.
Nie jest to więc likwidacja spółki. Występujący wspólnicy nie będą prowadzić działalności gospodarcze (ani w spółce, ani indywidualnie). Czy w takiej sytuacji od sporządzonego remanentu na dzień wystąpienia wspólników należy zapłacić 10-proc. zryczałtowany podatek?
W opisanej sytuacji trzeba przeanalizować skutki podatkowe dwóch zdarzeń: przystąpienia do spółki nowych osób i wystąpienia dotychczasowych wspólników.
Konieczny remanent
W sytuacji przystąpienia nowych wspólników, poza innymi obowiązkami (np. zmiana umowy spółki, zgłoszenie do Krajowego Rejestru Sądowego), podstawowym obowiązkiem podatkowym wspólników będzie sporządzenie remanentu towarów handlowych i materiałów, wpisanie jego wartości do księgi przychodów i rozchodów oraz uwzględnienie w rozliczeniach podatkowych przy ustalaniu zaliczek. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta