Nie ryzykuj kupna bez informacji
Kiedy transakcja na rynku nieruchomości może być ryzykowna? O czym powinien zapewnić sprzedający w akcie notarialnym, abyśmy mogli dochodzić od niego roszczeń, jeśli nie uda się zagospodarować działki czy budynku w sposób, jaki planowaliśmy przed kupnem?
Magdalena Zienkiewicz, radca prawny, Piotr Woźniak, prawnik, Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr
Rz: Czytelniczka wybrała działkę pod dom. Po ustaleniach okazało się, że nieruchomość nie ma księgi wieczystej, tylko zbiór dokumentów. Z jakim ryzykiem musi się liczyć? W jakim przypadku można taką transakcję unieważnić?
Magdalena Zienkiewicz: Istnienie księgi wieczystej nie jest konieczne do rozporządzania nieruchomością. Jednak nabywca nieruchomości, dla której prowadzony jest zbiór dokumentów, nie będzie uprawniony do skorzystania z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Rękojmia odnosi się wyłącznie do danych wynikających z treści księgi wieczystej. Oznacza to, że nabywca nieruchomości, dla której prowadzony jest wyłącznie zbiór dokumentów, nie będzie mógł z niej skorzystać (por. wyrok Sądu Najwyższego z 15 listopada 1999 r., II CKN 621/99). Dlatego przed dokonaniem transakcji warto zobligować zbywcę do założenia księgi wieczystej dla nieruchomości. Piotr Woźniak: Czytelniczka musi się liczyć z ryzykiem zawarcia umowy z osobą nie- posiadającą tytułu prawnego do nieruchomości. Umowa sprzedaży nieruchomości zawarta przez osobę niebędącą jej właścicielem nie jest z mocy prawa umową nieważną. Jednakże umowa taka nie wywiera skutków prawnych. Oznacza to, że faktyczny właściciel nieruchomości będzie posiadać w stosunku do czytelniczki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta