Kiedy po korekcie faktur zmienia się wielkość przychodów
To, w którym momencie podatnik powinien skorygować przychody, zależy od tego, co jest powodem korekty
Ani przepisy ustawy o CIT, ani ustawa o PIT nie określają zasad korygowania przychodów.
Nie ma też regulacji dotyczących momentu zmniejszenia lub zwiększenia przychodów, tj. czy powinno to nastąpić w dacie wystawienia korekty faktury, czy też w dacie powstania przychodu należnego.
Inna wysokość, nie data powstania
Organy podatkowe wskazują, że faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Zatem punktem odniesienia dla faktury korygującej jest zawsze faktura pierwotna.
Z tego względu faktura korygująca powinna mieć wpływ na przychody należne, określone w fakturze podstawowej, dotyczy bowiem uprzednio wykazanych przychodów, a nie jakichkolwiek innych przychodów (zob. interpretacje Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 marca 2010 r., ITPB3/423-790a/09/DK, oraz Izby Skarbowej w Warszawie z 20 kwietnia 2010 r., IPPB5/423-71/10-3/DG).
Zdaniem organów podatkowych późniejsze wystawianie korygującej faktury skutkuje jedynie zmianą wysokości przychodów, nie daty ich powstania. Faktura korygująca służy bowiem rzetelnemu obliczeniu (doprecyzowaniu) prawidłowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta