Ustne wypowiedzenie wadliwe, to jednak skuteczne
Pracodawca, który nie da na piśmie wymówienia, lecz poinformuje o nim w rozmowie, doprowadzi do odejścia pracownika. Ale tak całkiem spokojny być nie może, bo w sądzie może przegrać
Osoba zatrudniona 1 lipca 2009 r. na czas nieokreślony, miała być zwolniona 30 września 2010 r., ponieważ szef powiedział, że wypowiada umowę, jednak nie zrobił tego na piśmie. Ale ta osoba poszła od następnego dnia na zwolnienie lekarskie, i co mam teraz zrobić? Jeszcze dodam, że nie ma żadnego jej oświadczenia, że korzysta prywatnie z firmowego laptopa. – pyta czytelnik.
Co do zasady przepisy kodeksu pracy wymagają, aby oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia nastąpiło na piśmie.
Jednak brak zachowania takiej formy przez pracodawcę nie powoduje nieważności takiej czynności, a ustne oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę przekazane pracownikowi przez bezpośredniego przełożonego jest skuteczne (wyrok Sądu Najwyższego z 24 marca 1999 r., I PKN 631/98).
Zatem jeżeli podwładny nie wystąpi z roszczeniem do sądu pracy, dokonane wypowiedzenie będzie skuteczne, choć prawnie wadliwe, a umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia >patrz ramka.
Potrzebni świadkowie
W kwestii dowodowej ważne jest, aby móc wykazać, że oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę dotarło do pracownika i że wola pracodawcy w tym zakresie została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta