Unowocześniony pawilon usługowy można zamortyzować w trzy lata
Firmie, która po zakupie budynku planuje jego rozbudowę, nie opłaca się od razu oddawać go do eksploatacji. Jeśli najpierw go ulepszy, to będzie mogła znacznie skrócić okres amortyzacji
Spółka z o.o. kupiła niewielki budynek handlowo-usługowy, który został wybudowany w 2008 r. Od tego roku był on też użytkowany przez poprzedniego właściciela. Przed przekazaniem go do używania spółka zamierza znacznie go rozbudować.
Związane z tym wydatki przekroczą cenę nabycia budynku. Według jakiej maksymalnej stawki będzie mógł być amortyzowany ten budynek? Takie pytanie przesłał jeden z czytelników „Rz”.
Indywidualne stawki
Zgodnie z art. 16j ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych pierwszy raz wprowadzonych do ewidencji danego podatnika.
Wtedy okres amortyzacji dla trwale związanych z gruntem budynków handlowo-usługowych wymienionych w rodzaju 103 Klasyfikacji Środków Trwałych i innych budynków niemieszkalnych wymienionych w rodzaju 109 tej klasyfikacji trwale związanych z gruntem nie może być krótszy niż trzy lata....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta