Inspektor nadzoru nie musi kopać rowów
Osoba, której szef każe zrealizować zadanie dla niej upokarzające albo poniżające, może odmówić. Zwłaszcza jeśli takie polecenie jest niezgodne z angażem
Wykonywanie poleceń przełożonych należy do obowiązków każdego pracownika. Jednak władza pracodawcy w tym zakresie nie ma charakteru absolutnego. Podporządkowanie pracowników ogranicza się bowiem do poleceń zgodnych z prawem i umową o pracę.
Krótka lista wyjątków
Stosunek pracy charakteryzuje się podporządkowaniem pracownika względem pracodawcy w czasie świadczenia pracy.
Wskazuje na to m.in. art. 22 § 1 kodeksu pracy, w myśl którego przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem.
Przy czym uznać należy, że wyrażenie „pod kierownictwem” ma to samo znaczenie co pojęcie „podporządkowanie” z art. 100 § 1 k.p. wyraźnie przewidujące obowiązek stosowania się do poleceń przełożonych.
Pracownik jedynie wyjątkowo może odmówić wykonania polecenia swego przełożonego. Wyjątki te dotyczą poleceń:
- nakazujących sprzeczne z prawem działania,
- sprzecznych z zakresem obowiązków podwładnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta