Sam wybierz moment, kiedy rozliczysz podatek
Firmie, która po zakupie budynku planuje jego rozbudowę, nie opłaca się od razu oddawać go do eksploatacji. Jeśli najpierw go ulepszy, to będzie mogła znacznie skrócić okres amortyzacji
Obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli transakcja powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Te reguły są dość niekorzystne dla podatnika, musi on bowiem uiścić podatek, niezależnie od tego czy i kiedy nabywca zapłaci za dostawę lub usługę.
Może więc nie dysponować środkami na uregulowanie VAT w terminie wynikającym z ustawy (do 25 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym).
Co więcej, w czasie kryzysu częstą sytuacją jest przyznawanie dość długich terminów zapłaty, co powoduje jeszcze bardziej niekorzystną relację między momentem uiszczenia VAT przez sprzedawcę a momentem otrzymania przez niego zapłaty od nabywcy.
Ustawa o VAT zawiera jednak regulacje pozwalające zmniejszyć tę rozbieżność.
Zastosuj kasowe rozliczenie
Jeżeli podatnik spełnia kryteria bycia tzw. małym podatnikiem, może zneutralizować negatywny wpływ zasady memoriałowej, wybierając metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Jednak w grę wchodzi jedynie ograniczenie ryzyka, nie jego całkowite wykluczenie. A to z uwagi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta