Standard klasy A to za mało
Magazyny | Rośnie zainteresowanie nowoczesnymi powierzchniami, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze i czas. Jednak w Polsce inwestycje ekologiczne oraz wyposażone w rozwiązania na światowym poziomie cały czas należą do rzadkości
Na koniec III kwartału zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wyniosły prawie 6,2 mln mkw. – wynika z danych firmy Cushman & Wakefield.
– Wraz ze wzrostem podaży obserwujemy wyraźną zmianę zarówno w podejściu deweloperów, jak i najemców magazynowych. Ci pierwsi nastawiają się przede wszystkim na realizację projektów pod klienta, poprzedzonych umową najmu. Powierzchnie realizowane w formie spekulacyjnej to dziś prawdziwa rzadkość, większość inwestorów zrezygnowała z nich całkowicie, inni znacznie ograniczyli ich skalę. Jest to związane z ilością pustostanów i wyraźną przewagą podaży nad popytem, ale również ewolucją potrzeb najemców – mówi Joanna Sinkiewicz, negocjator w dziale powierzchni przemysłowych i magazynowych Cushman & Wakefield.
Lokalizacja kontra cena
Oczekiwania najemców są często uzależnione od regionu, w jakim poszukują magazynu. Według Kamila Kwiatkowskiego z zespołu powierzchni magazynowych DTZ, w okolicach Warszawy najczęściej poszukiwane są małe moduły, nieprzekraczające tysiąca mkw. To ze względu na obowiązujące na tym terenie ceny.
– Główne lokacje to Okęcie, Żerań, Targówek. Poza Warszawą najemcy szukają większych magazynów, średnio o powierzchni 2 – 3 tys. mkw., również takich, w których można prowadzić lekką produkcję. Interesują ich:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta