Refakturując, uważaj na zwolnienia
Od nowego roku przybędzie usług, które nie będą mogły być przenoszone przez przedsiębiorców na faktycznych odbiorców ze zwolnieniem z VAT
To dlatego że zwolnienie obejmujące te usługi zmienia charakter z przedmiotowego na przedmiotowo-podmiotowy.
Przerzucenie kosztów
Celem refakturowania jest przeniesienie poniesionych kosztów przez refakturującego na tego, kto z danych usług faktycznie korzystał, mimo że refakturujący danej usługi nie wykonał. Refakturowanie jest zatem czynnością techniczną, która nie wiąże się ze zmianą charakteru samej usługi, bądź przekształceniem refakturowanej usługi w podlegającą innej stawce podatkowej.
Przy refakturowaniu bowiem istnieje domniemanie, że refakturujący jest świadczącym dane usługi, czyli niejako wchodzi w prawa i obowiązki podmiotu, który faktycznie je świadczy. Organy podatkowe przyznają, że konsekwencją jest to, że obydwaj podatnicy mają prawo (a w zasadzie obowiązek) zastosować stawkę podatku właściwą dla tej usługi.
Dalszą konsekwencją uznania odsprzedającego usługę za świadczącego jest konieczność odpowiedniego jej udokumentowania (fakturą VAT), zewidencjonowania jako sprzedaży w rejestrze VAT i wykazania w deklaracji rozliczeniowej (tak interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 16 lipca 2010 r., IPPP1/443-516/10-2/ISZ).
Z tą samą stawką
Zasadą jest, że nabytą usługę refakturujemy z właściwą dla niej stawką. Refakturując usługę zwolnioną, również stosujemy zwolnienie. Do końca tego roku tak jest w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta