Spółce akcyjnej na start wystarczy 25 tys. zł
Akcjonariusze nie muszą od razu wnosić całości wkładów. Jednak do momentu, gdy tego nie zrobią, obowiązują ich pewne ograniczenia
Jedną z najbardziej popularnych form prowadzenia działalności jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, z uwagi na niewielki kapitał wymagany do jej założenia (5 tys. zł).
W przypadku spółki akcyjnej, choć kapitał minimalny wynosi dużo więcej, bo 100 tys. zł, to warto pamiętać, że nie ma konieczności wniesienia od razu całości wkładów na jego pokrycie.
By rozpocząć działalność w takiej formie, wystarczy przed rejestracją spółki wnieść jedynie określoną część wkładu. W zależności od rodzaju wkładu i zapisów statutu wystarczająca może być nawet kwota 25 tys. zł.
Zapis w akcie i czynność faktyczna
Samo objęcie akcji jest jedynie oświadczeniem woli danego akcjonariusza o gotowości do realizacji wspólnego celu, jakim jest prowadzenie określonej działalności w formie spółki. Następnie musi ono zostać potwierdzone wniesieniem odpowiednich wkładów na pokrycie objętych akcji.
O ile objęcie jest najczęściej odpowiednim zapisem w akcie zawiązania spółki lub w odrębnym akcie notarialnym objęcia akcji, o tyle pokrycie akcji jest czynnością faktyczną, której przebieg uzależniony jest od rodzaju wnoszonych wkładów.
Pokrycie w pieniądzu
Jeśli planujemy pokryć akcje wkładem pieniężnym, wystarczy przed rejestracją spółki wnieść kwotę odpowiadającą co najmniej jednej czwartej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta