Aktywność poza krajem też wpływa na urlop wypoczynkowy i jego wymiar
Nawet najmniejsza firma musi uznać zagraniczny staż podwładnego, jeśli były to zadania świadczone legalnie i na podstawie umowy o pracę
Niekiedy powszechne lub zakładowe przepisy prawa pracy uzależniają nabycie określonych uprawnień lub ich wymiar od tzw. ogólnego stażu pracy, czyli łącznego zatrudnienia u wszystkich dotychczasowych pracodawców.
Przykładem takiej kodeksowej regulacji są te o urlopach wypoczynkowych. Art. 1541 § 1 k.p. do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do wypoczynku i jego wymiar, wlicza okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w nim oraz sposób ustania stosunku pracy.
Podobnie prawo do urlopu wychowawczego powiązane jest z osiągnięciem przez pracownika łącznego, co najmniej sześciomiesięcznego stażu pracy (art.186 § 1 k.p.).
Podobne postanowienia spotykamy w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania i innych autonomicznych źródłach prawa pracy. I nie byłoby z tym większych problemów w praktyce, gdyby nie to, że coraz więcej zatrudnionych ma w swoim życiorysie pracę za granicą.
A pracodawcy odmawiają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta