Jak zakończyć współpracę, która przestała się układać
Wspólnik zawsze może wypowiedzieć swój udział w spółce cywilnej. Z ważnych powodów wolno mu też domagać się jej rozwiązania przez sąd
Stosunki między trzema wspólnikami spółki cywilnej pogorszyły się do tego stopnia, że dalsze wspólne prowadzenie firmy wydaje się niemożliwe.
Dwóch wspólników nie godzi się jednak na likwidację spółki. W jaki sposób wycofać się ze spółki lub doprowadzić do jej likwidacji i jak będzie przedstawiała się kwestia rozliczeń? – pyta czytelnik.
Jeśli jeden lub kilku wspólników nie chce z jakichś względów uczestniczyć w spółce, a pozostali zamierzają kontynuować prowadzenie firmy w takiej formie, to w rachubę wchodzi przede wszystkim wypowiedzenie udziału. Wyjątkowo wspólnik lub wspólnicy mogą w pozwie domagać się rozwiązania spółki przez sąd.
Przede wszystkim wypowiedzenie
Każdy wspólnik może, bez podawania przyczyn, wystąpić ze spółki cywilnej zawartej na czas nieoznaczony, wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego (art. 869 § 1 k.c.). Jeśli rok obrachunkowy kończy się 31 grudnia, to najpóźniejszym terminem wypowiedzenia jest 30 września roku poprzedzającego.
Możliwość wypowiedzenia jest prawem niezbywalnym. Jednakże umowa spółki może określać dłuższy lub krótszy termin...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta