Które programy akcyjne będą zwolnione z PIT
Zasady opodatkowania akcji menedżerskich są dosyć rygorystyczne, a ich interpretacja sprawia problem i podatnikom, i fiskusowi. Od nowego roku będzie znacznie korzystniej, jednak nie znikną wszystkie wątpliwości
Zgodnie z art. 24 ust. 11 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do końca roku dochód stanowiący nadwyżkę między wartością rynkową akcji objętych przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia a wydatkami poniesionymi na ich objęcie nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji.
Zasadę tę stosuje się odpowiednio do dochodu stanowiącego nadwyżkę między wartością rynkową akcji a wydatkami poniesionymi na ich nabycie od spółki posiadającej osobowość prawną, która objęła te akcje wyłącznie w celu przeniesienia tytułu ich własności na osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem.
Dwa warunki
Tak więc w celu zwolnienia z PIT w momencie objęcia akcji pracowniczych konieczne jest łączne spełnienie dwóch warunków:
- akcje muszą pochodzić z emisji pierwotnej oraz
- uprawnienie do ich nabycia musi wynikać z uchwały zgromadzenia wspólników.
Od 1 stycznia 2011 r. zwolnienie zostanie rozszerzone i dostosowane do reguł obecnie stosowanych systemów motywacyjnych. Wyjaśni się też wiele wątpliwości, które rodziły do-tychczasowe przepisy.
Rynek pierwotny i wtórny
W odróżnieniu od obowiązujących przepisów w nowych wyraźnie wskazano, że zwolnione będą nie tylko akcje objęte, lecz także nabyte. Zwolnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta