Jeden wpis do księgi wieczystej jako gwarancja spłaty kilku kredytów
Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów ta sama hipoteka będzie mogła stanowić zabezpieczenie wierzytelności wynikających z różnych umów lub przysługujących różnym bankom
Hipoteka jako instrument zabezpieczania spłaty wierzytelności jest instytucją szczególnie popularną, zwłaszcza w obrocie nieruchomościami.
Odegrała ona i nadal odgrywa dużą rolę w rozwoju budownictwa w Polsce. Warto jednak pamiętać, że zabezpieczeniu hipoteką mogą podlegać nie tylko wierzytelności związane z nabyciem nieruchomości.
Zmiana prawa
Od 20 lutego 2011 r. zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece (DzU z 2009 r. nr 131, poz. 1075) m.in. w zakresie ustanawiania hipoteki.
Zgodnie ze znowelizowanym art. 65 ukwh, przedmiotem hipoteki może być:
- użytkowanie wieczyste wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie stanowiącymi własność użytkownika wieczystego,
-spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
- wierzytelność zabezpieczona hipoteką.
Hipoteką możemy zabezpieczać wierzytelności nie tylko z tytułu nabycia nieruchomości, ale także wynikające z umów dostawy materiałów, zakupu maszyn, kredyty konsolidacyjne, kredyty na zakup linii produkcyjnych czy wreszcie kredyty na zakup towarów.
We wszystkich tych sytuacjach możemy ustanowić hipotekę, która będzie stanowiła gwarancję spłaty naszych zobowiązań, a w razie gdybyśmy nie byli w stanie ich spłacić, nieruchomość obciążona podlegać będzie postępowaniu egzekucyjnemu i sumy uzyskane z jej sprzedaży zostaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta