Żeby skorygować, trzeba mieć potwierdzenie
Ze zmniejszeniem podatku należy się wstrzymać do momentu otrzymania od kontrahenta potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Tak wynika z przepisów. Przedsiębiorcy muszą poczekać na rozstrzygnięcie, czy są one zgodne z dyrektywą
Podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) oraz o wartości zwróconych towarów, zwróconych kwot należnych w rozumieniu przepisów o cenach, a także zwróconych dotacji, subwencji i innych opłat o podobnym charakterze (art. 29 ust. 4 ustawy o VAT).
Co do zasady więc każdorazowe takie zmniejszenie podstawy opodatkowania nakłada na sprzedawcę obowiązek wystawienia faktury korygującej do wydanego wcześniej dokumentu sprzedaży.
Dodatkowy warunek
Samo wystawienie faktury korygującej nie jest jednak jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, aby móc zmniejszyć podstawę opodatkowania. Ustawodawca uzależnił bowiem możliwość zmniejszenia VAT należnego od posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej.
Obowiązek ten wynika z art. 29 ust. 4a, który mówi, że gdy „podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę”.
Jednolite interpretacje
Organy podatkowe stoją na stanowisku, że jest to konieczny warunek odliczenia.
Przykładowo w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta