Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wszystkie informacje dla rady

23 grudnia 2010 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

Wielkość pracodawcy i skala prowadzonych przez niego działań powinny decydować o tym, czy wtajemniczy w nie przedstawicieli załogi. W małej firmie mogą to być nawet wydatki na badania poziomu satysfakcji personelu

Pracodawca przeprowadził w zakładzie badania nastrojów i opinii pracowników przez wynajętą firmę, poprzedzając to akcją marketingową. Pytania dotyczyły m.in. warunków pracy, opinii o szefach, poziomu świadczeń. Pracodawca nie ujawnił jednak wyników ankiety, bo prawdopodobnie byłyby niewiarygodne z powodu niskiej frekwencji.

Z prośbą o ich podanie zwróciła się rada pracowników, pytając także o koszty badań i liczbę biorących w nich udział. Zarząd spółki odmówił. Stwierdził, że nie wchodzi to w zakres informacji i konsultacji z radą pracowników. Czy miał do tego prawo, zważywszy na to, że w tym samym czasie tnie koszty działalności, obniża załodze wynagrodzenia i zamierza kolejny raz zwalniać grupowo? – pyta czytelnik.

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wymaga analizy samej ustawy, wprowadzającej jej dyrektywy i preambuły. Art. 13 ust. 1 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550 ze zm., dalej ustawa), na który powołuje się spółka, stanowi, że pracodawca przekazuje radzie informacje dotyczące działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy oraz przewidywanych w tym zakresie zmian.

Dwa w jednym

Zatrzymajmy się przy tym punkcie, bo w tym wypadku ma on decydujące znaczenie. Ustawa o radach pracowników zawiera bardzo wąski...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8810

Spis treści
Zamów abonament