Lista prezentów dla ojca, którego nigdy nie poznałam
Uznanie w Strasburgu skargi katyńskiej to byłby najlepszy dar. Nie tylko wigilijny – mówią córki i wnuczki ofiar
Przy wigilijnym stole rodziny Krystyny Krzyszkowiak z Warszawy zawsze było wolne nakrycie dla nieobecnego ojca. Jej mama do końca zachowała nadzieję, że Michał Adamczyk, komendant przedwojennego posterunku policji w Sarnakach, przeżył obóz NKWD. – Wiedziała, że był w Ostaszkowie, ale po wojnie i tak czekała na jakiś sygnał. Wierzyła, że może przetrwał gdzieś „na białych niedźwiedziach” – opowiada córka.
Nie poznała ojca, bo ten ruszył na wojnę 11 września 1939 r., a ona urodziła się 29 lutego 1940 r. Nie ma nawet pewności, że komendant o tym wiedział. Pisał do rodziny z Ostaszkowa, ale na przesyłanych kartkach o Krystynie nie było ani słowa.
Przez pewien czas za nieobecnego tatę uważała ojca chrzestnego, wąsatego Tadeusza Perycza, partyzanta, który odwiedzał krewnych i brał Krystynę na kolana. Ale i on przestał przychodzić. W 1943 r. został w Siedlcach rozstrzelany razem z dwoma synami.
Dwaj rycerze
Czy ojcu, z którym nigdy nie dzieliło się opłatkiem, można robić prawdziwe prezenty?
– Ależ my z ojcem od lat współpracujemy – uśmiecha się Krystyna Krzyszkowiak, właścicielka wydawnictwa, które opublikowało m.in. „Przewodnik po Muzeum Katyńskim” w pięciu językach. – To irracjonalne, ale więź istnieje. Pewien ksiądz powiedział mi nawet, że to właśnie jest świętych obcowanie.
Ojciec oraz zmarły w 2003 r. mąż, światowej sławy lekkoatleta,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta