Angażując nadwyżki finansowe, licz się z konsekwencjami podatkowymi
Udzielając pożyczek innej firmie, trzeba pamiętać, że choć nie rodzą one obowiązku zapłaty VAT, z reguły nie będą neutralne dla jego rozliczenia
W okresach spowolnienia koniunktury gospodarczej częstym zjawiskiem jest wstrzymywanie inwestycji i głównej działalności produkcyjnej lub handlowej przez przedsiębiorstwa. Nie zawsze wynika to z rzeczywistego braku środków obrotowych, często powodem jest obawa o możliwości zbytu towarów.
Niekiedy firma nie inwestuje, mimo że ma pieniądze na koncie. Wtedy pojawia się problem, co zrobić z wolnymi środkami finansowymi. Trzymanie ich na bieżącym koncie bankowym nie jest najefektywniejszą formą wykorzystywania kapitału, lokaty bankowe też nie zachwycają wysokością oprocentowania.
W tej sytuacji przedsiębiorstwa często decydują się na alternatywne metody inwestowania. Jedną z nich jest udzielanie pożyczek innym firmom.
Skutki podatkowe takiej działalności powinny być starannie rozważone przed jej rozpoczęciem. Konsekwencje mogą być bowiem poważne, zwłaszcza gdy chodzi o VAT.
Bez prawa do odliczenia
Funkcjonuje powszechne przekonanie, skoro pożyczki udzielane między firmami są zwolnione z VAT, nie powodują żadnych konsekwencji w tym podatku.
Tymczasem, nie negując faktu, że pożyczki są zwolnione z VAT, wyciąganie na tej podstawie wniosku, że skutki w VAT w ogóle nie występują, jest daleko idącym i niebezpiecznym uproszczeniem. VAT jest podatkiem dwustronnym, w tym sensie że ma dwa równoważne elementy konstrukcyjne: podatek należny (na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta