Problem z Rymkiewiczem
Poeta z Milanówka proponuje „wolnym Polakom” wyniosłą alienację. Pochwala koncepcję stworzenia niejako osobnego państwa wewnątrz dzisiejszej Polski – zauważa publicysta
Jarosław Marek Rymkiewicz to poeta czy publicysta? Jeśli przyjąć, że wyłącznie poeta – jak twierdzą niektórzy – należałoby założyć, że ma prawo do swoich poetyckich wizji i że te wizje należy widzieć i rozumieć w innym porządku niż bieżące spory polityczne.
Ubóstwiony Kaczyński
Tak się jednak składa, że Rymkiewicz z tego czysto poetyckiego, mistycznego porządku gładko przechodzi w swoich ostatnich książkach oraz publicznych wypowiedziach do porządku całkiem bieżącego związanego z jak najbardziej bieżącą polityką. To zaś uprawnia do oceniania go nie tylko jako wybitnego poety i niezwykle sprawnego, oryginalnego pisarza, ale także jako osoby politycznie zaangażowanej i proponującej pewien polityczny program. Dodatkowo ciekawe jest, że Rymkiewicz ów bieżący porządek polityczny stara się przeciągnąć częściowo na stronę ponadhistorycznego ezoteryzmu.
„To [że Jarosław Kaczyński nie wygrywa kolejnych wyborów] jest mi nawet kompletnie obojętne. Prawo i Sprawiedliwość oraz Jarosław Kaczyński istnieją po to, żeby przechowywać te wszystkie wartości, które posłużą do zrekonstruowania Królestwa wolnych Polaków” – to zdanie Jarosława Marka Rymkiewicza z wywiadu, jaki przeprowadziła z nim dla „Newsweeka” Joanna Lichocka, najlepiej syntetyzuje stosunek poety z Milanówka do dzisiejszej polskiej polityki.
Gdyby próbować prześledzić polityczną myśl...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta