Artyści do wzięcia
W tym roku wspólną własnością ludzkości stają się dzieła m.in. Boznańskiej, Klee, Bułhakowa i Scotta Fitzgeralda
W 2011 roku w domenie publicznej znajdą się prace artystów, którzy zmarli w roku 1940. Prezentujemy dziesięciu wspaniałych. Pełna lista nazwisk na stronie www.domenapubliczna.org.
Na domenę publiczną składają się wszystkie utwory autorów – artystów, naukowców, badaczy i in., od których śmierci upłynęło 70 lat. Wtedy ich dzieła stają się własnością publiczną, nie podlegają już ochronie prawnej – dostęp do nich jest nieograniczony, można je wykorzystywać w dowolny sposób.
1. Olga Boznańska (ur. 1865 r.)
– najwybitniejsza malarka okresu Młodej Polski, pracowała w Paryżu i Monachium. Kobiet nie przyjmowano wówczas na uczelnie, malarstwa uczyła się więc prywatnie i na kursach dla pań.
Jej dorobek to ponad 1200 obrazów i szkiców, przede wszystkim portrety. Nagrodzony w Wiedniu „Portret Pawła Nauena” zapewnił jej uznanie w kraju i propozycję profesury w Szkole Sztuk Pięknych. Odmówiła, zamieszkała we Francji. Malowała wbrew panującym modom – coraz subtelniej i spokojniej. Odznaczona francuską Legią Honorową, zapraszana na prestiżowe wystawy do końca lat 30.
2. Michaił Bułhakow (ur. 1891 r.)
– pisarz rosyjski, autor „Mistrza i Małgorzaty”. Do dorobku ludzkości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta