Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędy w polityce pieniężnej mogą być kosztowne

11 stycznia 2011 | Ekonomia | Andrzej Rzońca Piotr Ciżkowicz
Piotr Ciżkowicz
autor zdjęcia: Jerzy Gumowski
źródło: Fotorzepa
Piotr Ciżkowicz
Andrzej Rzońca
autor zdjęcia: Jerzy Gumowski
źródło: Fotorzepa
Andrzej Rzońca

Andrzej Rzońca, Piotr Ciżkowicz: Bank centralny w reakcji na sygnały o możliwej presji inflacyjnej powinien zacząć zaostrzać politykę pieniężną wcześnie – piszą ekonomiści

Kierunek i siła oddziaływania kursu walutowego na przyszłą inflację zależą od dwóch głównych czynników: odchylenia kursu obserwowanego od tzw. kursu równowagi, czyli teoretycznego poziomu kursu spójnego z osiągnięciem przez gospodarkę równowagi zewnętrznej i wewnętrznej, oraz długości okresu ewentualnego odchylenia kursu obserwowanego od kursu równowagi.

Niedowartościowany złoty

Co do pierwszego czynnika, istnieją podstawy, aby oceniać, że obserwowany kurs złotego jest raczej niedowartościowany niż przewartościowany, co oznacza, że jest on raczej słabszy niż mocniejszy od kursu równowagi.

Nominalny kurs złotego kształtuje się na poziomie zbliżonym do średniej z lat 2002 – 2010, czyli okresu niskiej inflacji w Polsce. Dla porównania, w Czechach jest on silniejszy o 14 proc. od tej średniej, w Chinach o 11 proc., a w Brazylii o 29 proc.

Niedowartościowanie kursu może kilkoma kanałami negatywnie wpływać na potencjalne tempo wzrostu gospodarki

Kurs złotego uwzględniający walutową strukturę handlu zagranicznego i zmiany kosztów pracy (tzw. realny kurs walutowy deflowany jednostkowymi kosztami pracy) jest bliski historycznego minimum, które przypadło na okres bezpośrednio poprzedzający przystąpienie Polski do Unii. To w tym okresie kurs obserwowany był najsilniej niedowartościowany. Aby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8823

Spis treści
Zamów abonament