Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zwalniać pracowników w ramach racjonalizacji zatrudnienia

11 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Renata Majewska

Państwowe jednostki budżetowe mają obowiązek ograniczyć w 2011 roku zatrudnienie o 10 proc. średniej liczby etatów i utrzymać taki stan do końca 2013 roku

Nie oznacza to konieczności zwolnienia z pracy 10 proc. załogi. Ta tzw. racjonalizacja zatrudnienia może bowiem polegać nie tylko na zerwaniu współpracy z podwładnymi, ale również na obniżeniu im wymiaru czasu pracy.

W dodatku ma ona przebiegać według innych niż redukcje zbiorowe zasad, przewidzianych w ustawie z 16 grudnia 2010 r. o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych w latach 2011 – 2013 (czeka na podpis prezydenta, który rozważa jej zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego). Pracę ma stracić około 3 tys. ludzi.

Obligatoryjne cięcia personelu czekają państwowe jednostki budżetowe oraz kilkanaście pozostałych podmiotów budżetówki: KRUS, ZUS, PFRON, FGŚP, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, NFZ, Agencję Mienia Wojskowego, Agencję Nieruchomości Rolnych, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencję Rezerw Materiałowych, Agencję Rynku Rolnego, PARP, Wojskową Agencję Mieszkaniową.

Wyjątki od reguły

Część państwowych jednostek budżetowych, mimo że należą do wymienionej kategorii, została jednak zwolniona z obowiązku racjonalizacji zatrudnienia, a konkretnie:

- szkoły i placówki podlegające pod ustawę o systemie oświaty prowadzone przez organy administracji rządowej – ze względu na charakter wykonywanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8823

Spis treści
Zamów abonament