Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duzi akcjonariusze ograniczani przez statut

11 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Piotr Letolc

W spółce akcyjnej zasadą jest posiadanie władzy przez większość kapitałową. Wolno ją jednak ograniczyć

Zgodnie z art. 411 § 3 kodeksu spółek handlowych akcjonariusze mogą ograniczyć prawo głosu podmiotów reprezentujących co najmniej 1/10 ogółu głosów w spółce.

To radykalne, ale dopuszczalne odstępstwo od zasady władzy większości kapitałowej w nomenklaturze anglojęzycznej nosi miano voting cap. Już art. 404 zd. 2 kodeksu handlowego z 1934 r. przewidywał możliwość ograniczenia prawa głosu akcjonariuszy dysponujących „większą ilością akcji”.

Obowiązujący art. 411 § 3 k.s.h. bardziej precyzyjnie zezwala na wprowadzenie ograniczenia prawa głosu akcjonariuszy, którzy dysponują powyżej 1/10 ogółu głosów w spółce akcyjnej.

K.s.h. dopuszcza także inne wyjątki od zasady, że jedna akcja daje prawo do jednego głosu na walnym zgromadzeniu. Dla przykładu art. 353 § 3 k.s.h. zezwala na wyłączenie prawa głosu w stosunku do akcji uprzywilejowanych w zakresie dywidendy (tzw. akcje nieme). Z kolei art. 351 § 1 zd. 1 i art. 352 zd. 1 k.s.h. dopuszczają wydawanie akcjonariuszowi akcji uprzywilejowanych co do prawa głosu (maksymalnie jednak dwa głosy na jedną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8823

Spis treści
Zamów abonament