Najdroższy wymiar sprawiedliwości w Europie
Krzysztof Kajda: Łączne koszty dochodzenia 600 zł należności wynoszą 266,15 zł – wylicza wicedyrektor Departamentu Prawnego PKPP Lewiatan
Odpowiadając na tezy postawione w artykule autorstwa referendarzy sądowych Arkadiusza Januchowskiego oraz Bartłomieja Glapińskiego „Koszty sądowe: czy nie za tanio” („Rz” z 13 grudnia), trzeba podkreślić, że na aspekt kosztów ponoszonych przez wierzyciela przy odzyskiwaniu należności, w tym także kosztów sądowych, należy spojrzeć nieco szerzej, niż sugerują autorzy artykułu.
Kilka faktów
Z opracowanego w 2010 r. raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka „Efektywność polskiego sądownictwa” wynika, że problemem polskiego sądownictwa nie jest jego niedofinansowanie, lecz zła organizacja pracy i mentalność. Według cytowanego raportu w 2006 r. Polska znalazła się na piątym miejscu wśród państw należących do Rady Europy pod względem udziału zsumowanych wydatków publicznych na wymiar sprawiedliwości w produkcie krajowym brutto per capita, wyprzedzając Niemcy (11. miejsce) czy Hiszpanię (20. miejsce). Poziom zatrudnienia w sądach jest także relatywnie wysoki, np. liczba sędziów na 100 tys. mieszkańców jest jedną z najwyższych w Europie.
Niestety, nakłady na wymiar sprawiedliwości nie przekładają się na efektywność pracy Temidy, w której wciąż funkcjonują bardzo archaiczne procedury – modelowym przykładem jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta