Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokumentacja spółki matki to za mało, by wygrać spór z fiskusem

11 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Anna Sikora-Lizak

Jeśli firma zależna chce wykorzystać przygotowaną centralnie dokumentację cen transferowych, to powinna ją nie tylko przetłumaczyć, ale również dostosować do wymogów wynikających z przepisów kraju, gdzie ma siedzibę

Spółki należące do międzynarodowych przedsiębiorstw zawierając umowy z podmiotami powiązanymi, muszą sporządzić dokumentacje podatkowe zgodnie z regulacjami obowiązującymi w poszczególnych krajach.

W celu wypełnienia tego obowiązku często decydują się na przekazanie tego zadania jednej ze spółek, która przygotowuje dokumentację dla całej grupy. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne oszczędności.

Na potrzeby centrali

Problem w tym, że wtedy dokumentacja opracowywana jest najczęściej pod kątem wymogów właściwych dla jurysdykcji spółki matki. Poza tym większość sił i środków poświęcona jest na dokumentowanie transakcji między spółką matką i podmiotami powiązanymi.

Tym samym zapomina się o innych umowach, czyli zawieranych między spółkami powiązanymi z grupy (bez udziału spółki matki).

Centralne opracowanie przekazywane jest następnie spółkom z grupy działającym na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8823

Spis treści
Zamów abonament