Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieformalny zarząd też skutkuje utratą prawa do korekty należnego VAT

11 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Mirosława Łapińska

Nie tylko formalne, ale również faktyczne powiązania między osobami pełniącymi funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne u kontrahentów wykluczają możliwość skorzystania z ulgi na złe długi

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 22 grudnia 2010 r. (I SA/Ol 738/10).

Firma Alicji B. wytwarzała elementy do produkcji mebli, przy czym na podstawie pisemnego pełnomocnictwa jej sprawami zajmował się Jarosław B., mąż właścicielki. Jednym z jej kontrahentów był Mariusz D., producent mebli.

Firma Alicji B. z tytułu sprzedaży towarów wystawiła kontrahentowi faktury, ale nie otrzymała zapłaty, dlatego też postanowiła skorzystać z tzw. ulgi na złe długi. W deklaracji za sierpień 2009 r., powołując art. 89a ust. 1 ustawy o VAT, skorygowała kwotę deklarowanych dostaw i podatku należnego o ok. 650 tys. zł. Wartość korekty wynikała z faktur wystawionych od czerwca 2007 do stycznia 2008 r.

Ustawowe ograniczenia

Art. 89a ust. 1 ustawy o VAT mówi, że podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8823

Spis treści
Zamów abonament