Nie zmuszaj do noszenia pampersów
Są zawody, w których z racji wykonywanych obowiązków opuszczenie miejsca pracy jest bardzo utrudnione. Czy to oznacza, że np. kasjerka i dyspozytor medyczny nie mogą w godzinach pracy pójść do toalety?
Czytelniczkę zatrudniono na stanowisku dyspozytora medycznego. Pracuje w systemie równoważnym po 12 godzin dziennie. Na zmianie jest sama. Pyta, czy kodeks pracy przewiduje jakieś specjalne przerwy związane z opuszczeniem miejsca pracy.
Jej problem jest bardzo prosty i codzienny zarazem. Z racji wykonywanego zawodu (odbiera telefony od chorych osób potrzebujących lekarskiej pomocy) nie może opuścić stanowiska pracy. Kiedy zatem ma zaspokajać potrzeby fizjologiczne? Szef wzrusza ramionami i jak mantrę powtarza, że przy telefonie musi być stale.
Na kawę, herbatę i inne potrzeby
Kodeks pracy przewiduje dwie przerwy 15- i 60-minutową. Pierwsza z nich jest zaliczana do czasu pracy i tym samym płatna. Druga już nie. Pracodawca może ją zagwarantować w przepisach wewnętrznych firmy, ale nie musi. Oznacza to, że pracownicy, którzy danego dnia pracują sześć godzin lub więcej, powinni mieć zapewnioną taką 15-minutową przerwę. Jeżeli czas pracy jest krótszy, to prawa do przerwy nie ma.
To pracodawca określa, kiedy taka przerwa wypada. Ze względu na charakter przerwy (czyli „okienka” w czasie pracy) nie powinno mieć to miejsca w chwili rozpoczynania dniówki roboczej albo w momencie jej kończenia. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta